Ціни на ріпак найближчим часом відчутно не зміняться

Вихід росії з зернової угоди відчутно не вплине на ціни на ріпак в Україні, оскільки основні обсяги були експортовані у серпні – жовтні, а партії, що залишилися, будуть без проблем відвантажені через західні кордони до ЄС. Спекулятивне зростання котирувань на ріпак на європейській біржі до найвищих з серпня 657 €/т обумовлене завершенням терміну дії листопадових контрактів.

Проте лютневі ф’ючерси на ріпак на біржі в Парижі минулого тижня виросли лише на 2 €/т до 638,75 €/т, що відповідає рівню тритижневої давнини.

На тлі високої вартості нафти та газу ЄС нарощує виробництво біопалива, що підтримує ціни на ріпак, проте зниження цін на природний газ нижче рівня 1000 $/м3 незабаром знизить попит на біопаливо.

Ринки рослинних олій залишаються під тиском низьких цін на пальмову олію, які опускаються внаслідок активного експорту з Індонезії та Малайзії. Гарна погода у Південній Америці сприяє сівбі сої, що посилює тиск на ціни сої та ріпаку.

На біржі у Вінніпезі листопадові ф’ючерси на канолу після спекулятивного зростання минулого тижня на 3,8% у п’ятницю знизилися до 909,1 CAD/т або 668 $/т, загалом додавши за тиждень 1% та за три тижні 4,5%, тоді як січневі ф’ючерси за тиждень подешевшали на 1,8% до 863 CAD/т або 633 $/т, втративши за три тижні 1,5%.

За оцінками Статистичного бюро Канади, місцеві фермери зберуть 19,1 млн т каноли, з яких буде експортовано 8,7 млн т. Фермери сподіваються на відновлення закупівель з боку Китаю, який до початку політичних суперечок імпортував 4 млн т канадської каноли на рік.

За даними канадських аналітиків, торік різниця між цінами на канолу та сою сягнула рекордних 450 $/т, хоча зазвичай вона складає 50-100 $/т, а зараз знаходиться в межах 150-200 $/т, а Китай, зазвичай, купує канолу, коли різниця в ціні не перевищує 150 $/т.

Збирання у листопаді – грудні майже рекордного врожаю каноли в Австралії збільшить світову пропозицію, що посилить тиск на ціни в найближчий перспективі.

John Dou