Планета може перетнути 6 кліматичних точок: науковці пророкують катастрофу

10 сентября 20:04GreenPost

Нове дослідження Стокгольмського університету, Швеція, показало, що поточні темпи потепління створять для Землі ризик перетину шести небезпечних кліматичних переломних точок.

Це призведе до порушення систем Землі і матиме катастрофічні наслідки, зокрема розпаду крижаних покривів і втрати коралових рифів, повідомляє BBC. Вчені проаналізували дані з 2008 року і дійшли висновку, що, ризики зростають із кожною десятою градуса потепління. Перетин кліматичних точок, яких наразі виділяють 16, може спровокувати значні зміни в роботі систем Землі, вплинувши на океани, погоду та хімічні процеси, що може мати незворотні наслідки. “Точки”, які, ймовірно, будуть перетнуті:

  1. Обвал Гренландського льодовикового щита;
  2. Обвал Західно-Антарктичного льодовикового щита;
  3. Колапс океанічної циркуляції в полярній області Північної Атлантики;
  4. У низьких широтах коралові рифи відмирають;
  5. Раптове танення вічної мерзлоти в північних районах;
  6. Різка втрата морського льоду в Баренцевому морі.

Після того, як критична точка пройдена або перекинута – збій системи стане самопідтримуючим і триватиме навіть за умови відсутності подальшого потепління. В матеріалі порівняли таку систему з мʼячем, що котиться з пагорба і не може зупинитися.

Провідний автор дослідження Девід Армстронг Маккей сказав, що певна дестабілізація, яка передує збою системи, вже починає спостерігатися в полярних регіонах.

Наразі Гренландія та Антарктида втрачають лід у шість разів швидше, ніж 30 років тому, а льодовий покрив Гренландії безперервно скорочувався протягом останніх 25 років через зміну клімату. Окрім того, збій в одній з систем планети може спричинити каскадні реакції, що збільшить ймовірність краху інших.

"Важливо те, що багато елементів у земній системі взаємопов’язані, що робить каскадні переломні точки серйозною додатковою проблемою", – зазначила співавторка дослідження Рікарда Вінкельманн.

Наприклад, зменшення крижаних покривів і морського льоду призведе до меншого відбивання сонячної енергії й, як наслідок, до подальшого глобального потепління.

John Dou