Перш за все необхідне виробництво літаків Ан-74 та Ан-140: експерт оцінив шанси на відродження авіапрому в Україні

04 мая 01:11uainfo.org

Україна втратила контракти з Німеччиною, Азербайджаном, Саудівською Аравією і Туреччиною. Авіапром в країні перебуває в глибокій кризі.

Академік Національної академії наук за спеціальністю "літакобудування" і колишній президент-генеральний конструктор легендарної фірми "Антонов" Дмитро Ківа розповів "Апострофу", які шанси у країни на відродження авіапрому і що потрібно зробити для цього, інформує UAINFO.org.

За словами вченого, зараз не можна сказати нічого з абсолютною впевненістю, але необов'язково укладати нові контракти зі згаданими вище країнами.

"І хоча ми всі знаємо, що не можна двічі увійти в одну і ту ж річку, повертатися до цих питань все-таки необхідно. Потрібно шукати варіанти та компроміси. Втім, далеко не тільки з цими країнами потрібно розширювати співпрацю. Наприклад, ми свого часу багато співпрацювали з Китаєм, Індією, США, Канадою, Францією, Польщею і з Великобританією", - говорить Дмитро.

За його словами, фірмі "Антонов", наприклад, потрібно відновити серійне виробництво літаків в Києві та Харкові. Практично всі літаки, на яких доведеться міняти частково обладнання та двигуни, необхідно буде заново відчувати. Ківа додав, що багато також буде залежати від здатності нинішніх управлінців відновити втрачені зв'язки з іноземними партнерами та відновити спільні проєкти, але вже без Росії. Зате з використанням західних комплектуючих і вузлів.

"Взагалі, якщо говорити про розвиток, то перш за все, необхідне виробництво літаків Ан-74 та Ан-140, в тому числі із західними двигунами та обладнанням - щоб забезпечити роботу Харківського авіазаводу. Далі, розвиток виробництва літаків Ан-158 і Ан- 78, знову-таки, в тому числі із західними двигунами та обладнанням. Нарешті, необхідно розвивати проєкт літака Ан-188 - на базі Ан-70, і знову з західними двигунами та обладнанням ".

Ківа додав, що потрібно розглянути можливість співпраці з Ташкентським механічним заводом. Таким чином літаки були б серйозно модернізовані й в України могли б з'явитися і великі партнери - наприклад, Китай, Туреччина чи країни Європи.

"Ан-124 - вкрай важливий проєкт, тому що це літак, який формує ринок. І Україна цілком могла б впоратися з цим проєктом без РФ".