Новий закон про маркування ГМО-продуктів викликав суперечки у США

03 января 13:21NK

Продукти в Сполучених Штатах, що містять генетично модифіковані організми (ГМО), маркуватимуться як "біоінженерні" відповідно до нових правил розкриття інформації про харчові продукти, які набрали чинності 1 січня.

Це відрізняється від позначення "генетично модифікованих" чи ГМО компонентів.

Компаніям було надано час до 1 січня, щоб відповідати новим правилам, які були остаточно затверджені при адміністрації Трампа. Уряд дотримується закону, прийнятого Конгресом у 2016 році, щоб створити національний стандарт для розкриття інформації про харчові продукти, які є або можуть бути біоінженерними.

Тодішній міністр сільського господарства Сонні Пердью заявив, що національний стандарт "дозволяє уникнути розрізненої системи від штату до штату, яка може заплутати споживачів".

Оновлені вимоги до маркування викликали критику та судову суперечку з боку Центру безпеки харчових продуктів, який звинувачує їх у заплутаності.

"Ці правила не спрямовані на інформування громадськості, а скоріше призначені для того, щоб дозволити корпораціям приховувати від своїх клієнтів використання генно-інженерних інгредієнтів", — заявив Ендрю Кімбрелл, виконавчий директор Центру. "Це шахрайство у сфері регулювання, яке ми намагаємося скасувати у федеральному суді".

Асоціація органічної торгівлі, Інститут сільського господарства та торгової політики та організація "Проєкт без ГМО" є одними з інших противників цього правила.

"Загалом, багато продуктів, що містять ГМО, не маркуватимуться, що означає, що відсутність інформації про біоінженерію (BE) не означає, що продукт не є ГМО", — йдеться у заяві проєкту, коли правила були оприлюднені.

Конгрес у Національному законі про розкриття інформації про біоінженерні харчові продукти зобов'язав виробників продуктів харчування розміщувати на етикетках текст, символ або цифрове посилання, наприклад, QR-код, якщо у складі продуктів є біоінженерні інгредієнти. Законодавці використовували термін "біоінженерний", але дозволили Міністерству сільського господарства використати аналогічні терміни. Проте міністерство віддало перевагу дотримуватися терміна "біоінженерні".

"Це правило забезпечує послідовний спосіб забезпечення прозорості щодо продуктів, які ми продаємо, і дозволяє нашим покупцям по всій країні дізнатися більше про харчові продукти, які містять біоінженерні інгредієнти", — заявив інститут у 2018 році.

Проте навіть деякі прихильники закликали адміністрацію Байдена відкласти крайній термін дотримання закону у світлі безперервних проблем із ланцюжком постачань.

Адміністрація "має зайняти позицію "не нашкодь", яка дозволить компаніям зосередитися на забезпеченні споживачів", — йдеться у нещодавній заяві Асоціації споживчих брендів.

John Dou