Маковія 2022: дата, традиції і заборони дня

06 августа 19:39GreenPost

У серпні починається низка особливих днів - які в народі називають Спаси. І відкриває їх найсолодший - Медовий Спас або свято Маковія. Православна церква шанує цей день як Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста. Розповімо деталі, для того, щоб ви змогли підготуватися до свята та не наробити собі шкоди.

Коли Медовий Спас 2022

Свято Маковія щорічно відзначається 14 серпня. Це непереходяща дата і в 2022 році випадає на неділю. Медовий Спас не є державним святом і не приносить додатковий вихідний. Однак це один із днів коли можна згадати народні традиції і добре провести час.

Маковій 2022 - традиції

У цей день починається Успенський піст 2022, який триватиме два тижні до27 серпня. Це передбачає відмову від їжі тваринного походження. На стіл подавали частування з медом і маком. Трапезу починали з першої ложки меду. Вважалося, що якщо загадати бажання і з'їсти мед, воно неодмінно збудеться.

14 серпня на Спас також робили спеціальні букети - обереги-маковійчики. У них вплітали квіти волошки, соняшнику, полину, материнки, калини, м'яти і маку. Після освячення в церкві такий букет допомагав захистити житло від злих духів, нечистої сили і поганого ока. Маковійчики зберігали біля ікон до самої весни. Викидати їх було не можна - цим можна було накликати на себе біду. Освячені головки маку клали дітям під подушку, щоб сон був міцним.

Також Маковею називали мокрий Спас. 14 серпня було прийнято ходити на водойми і купатися, змиваючи з себе всі гріхи і хвороби. Люди святили нові колодязі і купали худобу. Після Маковія купатися вже ніхто не ходив – літо закінчувалося і починалася пора збору врожаю.

У цей день хорошим знаменням було допомагати сиротам і вдовам. Так жінкам можна було пробачити всі незамолені гріхи.

Що можна святити на Медовий Спас

До церкви на Медовий Спас можна нести плоди першого врожаю і обов'язково мед і продукти бджільництва. Вода, освячена на мокрий Спас має цілющу силу.

А ось алкоголь і продукти тваринного походження до церкви нести не рекомендується.

Що не можна робити на Медовий Спас

Наші предки в цей день дотримувалися певних заборон, щоб не накликати на себе біди і нещастя. На Маковій не можна:

  • займатися важкою фізичною і домашньою роботою;
  • голосно говорити і шумно святкувати;
  • лаятися і сваритися;
  • їсти неосвячений мед;
  • вживати алкоголь.

John Dou