Лише одна звичка допоможе боротися зі старінням мозку – дослідження

04 января 18:38uainfo.org

Тож, як краще захистити свій розум від вікового зниження?

Ніколи не припиняйте вчитися

Дослідження показало, що постійне навчання протягом життя сприяє міцному функціонуванню мозку і пізнанню в літньому віці. Це може здатися простим, але основні висновки цього дослідження можна коротко підсумувати так: якщо ви не використовуєте свій інтелект, ви можете його втратити.

Вчені вивчали функції мозку сотень літніх людей і виявили, що у тих, хто має академічний досвід, протягом семи років набагато менше ознак дегенерації. Ці результати свідчать про те, що навчання позитивно впливає на процес старіння в мозку та сприяє молодшому та гострому розуму незалежно від фактичного віку людини.

«Крім того, науковці також обробляли інформацію швидше та точніше – наприклад, під час збігу літер, чисел шаблонів. Загалом зниження їхньої продуктивності розумової обробки було нижчим», – каже автор першого дослідження Ізабель Хотц.

Дослідження

Дослідницька група відстежувала понад 200 людей похилого віку протягом семи років. Усі учасники експерименту не виявляли ознак деменції, демонстрували інтелект вище середнього та вели дуже активне соціальне життя.

Протягом семи років суб’єктів регулярно оцінювали як нейроанатомічно, так і нейропсихологічно за допомогою МРТ. Ці сканування мозку дозволили авторам дослідження вивчити як лакуни, так і гіперінтенсивність білої речовини на цифрових зображеннях. Ці нейронні «дегенеративні процеси» з’являються на МРТ як «чорні діри» або «білі плями».

Іншими словами, чим більше чорних дір і білих плям видно на МРТ, тим більше погіршення стану мозку.

Дослідники не зовсім впевнені, чому ці дегенеративні процеси призводять до чорно-білих аномалій на скануванні мозку, але припускають. що це явище, ймовірно, викликане відсутністю кровотоку, втратою нейронів/нервових шляхів або мертвою тканиною мозку. Як можна собі уявити, ці спостережувані чорні діри та білі плями можуть завдати серйозної шкоди пізнанню та мисленню людини, особливо якщо ці дефекти розташовані в особливо важливих нейронних областях.

Коли дослідники оцінювали МРТ учасників протягом періоду відстеження, стало очевидним, що ті, хто має академічний досвід, демонстрували «значно менше типових ознак дегенерації мозку».

Навчання не знає меж

Це дослідження показує, наскільки важливо постійно тренувати свій мозок.

Купуйте абонемент у бібліотеку, електронну книгу – завантажте туди всі твори, які не встигли опанувати, навчіться грати у шахи.

Навчання створює «резерви мозку»

Попередні дослідження чітко вказують на те, що когнітивні здібності людини в будь-якому віці значною мірою визначаються силою та цілісністю зв’язних нейронних мереж в їхньому розумі. Автори дослідження припускають, що навчання допомагає зміцнювати ці вже існуючі нейронні мережі та будувати нові зв’язки.

Отже, коли ви проведете 2022 рік, вивчаючи нову мову або за опановуванням малювання, ви, ймовірно, створите сильнішу нейронну мережу, до якої можна буде повернутися, коли старість неминуче позначиться на вашому мозку.

«Ми підозрюємо, що високий рівень освіти призводить до збільшення нейронних і когнітивних мереж протягом життя людей і що вони, так би мовити, накопичують резерви. У старості їхній мозок краще компенсує будь-які порушення», – коментує керівник дослідження і нейропсихолог Лутц Янке.

John Dou