Колекцію одного з найбільших у світі генетичних банків рослин на Харківщині вдалося врятувати

Селекційний центр Інституту рослинництва імені Юр’єва в селищі Елітне є найбільшою в Україні селекційною установою, що постраждала від російської агресії. Але її не знищено, як заявляли в ЗМІ раніше.

«Колекцію генетичного банку врятовано. Майже всю. Це як було з тими хлопцями зі Зміїного. Коли всі їх поховали, а потім виявилось, що вони живі. Те саме і з генбанком зараз», — каже старший науковий співробітник інституту Сергій Авраменко.
«Велика шкода інституту — це саме селекційні лабораторії, тому що ми створювали сорти-гібриди цих усіх основних культур і передавали насіння найвищих репродуктивних якостей у насіннєві господарства. Там вони його розмножували й вже продавали аграріям, кінцевим фермерам. А зараз виходить, що цей ланцюжок обірваний. Тобто ми не змогли в цьому році з ярих культур висіяти ні насінини. Горох, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя…», — перераховує пан Сергій.

Окрім цього, будівля генетичного банку не постраждала, постраждав лише селекційний центр. Хоча й це додає чимало труднощів.

В лабораторії Інституту рослинництва імені Юр’єва в селищі Елітне селекцію проходили практично всі культури, які вирощують в Україні: пшениця, жито, горох, ячмінь, кукурудза, соняшник.

Проте через війну лабораторія й та частина зерна ярих культур, що їх мали висівати цьогоріч, постраждали. Через це деякі культури не висіяли в посівну.

При цьому Сергій Авраменко зазначає: хоч колекцію генетичного банку врятовано, але на те, щоб відновити деякі види, розмножити їх та передати кінцевому споживачеві — фермеру, тепер може знадобитись значно більше часу.

John Dou