Іран розраховує до початку листопада відновити переговори щодо ядерної програми

05 октября 12:55RSS feed nk.org.ua

Іран розраховує відновити переговори з провідними державами світу щодо своєї ядерної програми до початку листопада цього року. Про це у понеділок, 4 жовтня, заявили у Міністерстві закордонних справ країни, пише RFI.

Раніше іранська влада неодноразово заявляла, що сподівається найближчим часом знову почати переговори з провідними світовими державами щодо ядерної програми. 4 жовтня офіційний представник іранського МЗС Саїд Хатібзаде під час пресконференції уточнив терміни. Він нагадав, що уряд президента Ебрахіма Раїса розпочав роботу близько 55 днів тому, а відновлення переговорів у Відні, за оцінками Хатібзаде, має зайняти менше 90 днів. Таким чином, переговорний процес може продовжитися на початку листопада.

У своїх оцінках Саїд Хатібзаде спирався на приклад американського президента Джо Байдена: 90 днів знадобилося для того, щоб 15 квітня розпочати ядерні переговори після того, як Байден вступив на посаду. За словами представника МЗС, адміністрації Раїса потрібно навіть менше часу, ніж адміністрації американського лідера.

Ультраконсерватор Ебрахім Раїса змінив на президентському посту Хасана Рухані у серпні цього року. Під час церемонії інавгурації Раїса заявив, що готовий підтримати запропоновані дипломатичні рішення, якщо США скасують антиіранські санкції. Також з ініціативи Раїси був змінений склад представників Ірану на переговорах у Відні.

Переговорний процес у Відні був поставлений на паузу в червні, адже Тегеран заявив, що відновить переговори після інавгурації нового президента і формування нового уряду. До того моменту учасникам переговорів вдалося провести шість консультацій в австрійській столиці. Мета цих нарад - відновити Спільний всеосяжний план дій (СВПД) або розробити його альтернативу.

СВПД був прийнятий у липні 2015 року. Його підписали США, Великобританія, Китай, Росія, Німеччина, Франція і Іран. План передбачав зняття ряду економічних санкцій з Ірану в обмін на зобов'язання по обмеженню ядерної програми Тегерана. У 2018 році президент Дональд Трамп заявив про те, що США в односторонньому порядку виходять з угоди і вводять санкції відносно Ірану. Іран в свою чергу поступово відмовився від виконання ряду умов договору.

John Dou