ЄС може погодитися продовжити обмеження на торгівлю українською агропродукцією - єврокомісар

Євросоюз, найімовірніше, погодиться продовжити дію регламенту, що забороняє вільну торгівлю пшеницею, кукурудзою, ріпаком і соняшником з України в п'яти східноєвропейських країнах, заявив комісар ЄС з питань сільського господарства Януш Войцеховський в ефірі Radio Zet.

Він нагадав, що з 2 травня до 5 червня діє постанова ЄС, яка забороняє вільне ввезення українських зернових та олійних до Польщі, Словаччини, Болгарії, Угорщини та Румунії, проте дозволено їх транзит територією цих країн.

Водночас заборона поширюється лише на "найбільш чутливі продукти", які імпортували в надлишку. У списку продуктів, які п'ять країн пропонували до заборони, є ще кілька позицій, що імпортували в надлишку, але наразі на ринку, зокрема Польщі, будь-яких перебоїв через них не спостерігається, зазначив єврокомісар.

"Наприклад, була проблема з медом. Ми перевірили дані, виявилося, що 2022 року до Польщі надійшло менше меду, ніж 2021 року, до війни", - сказав він.

За його словами, у питанні з м'ясом птиці, можливо, буде застосовано застереження про безпеку. "Європейська комісія аналізує ринок і залежно від результатів цього аналізу може ухвалити рішення про запровадження імпортних квот", - сказав єврокомісар і нагадав, що до лібералізації торгівлі імпортна квота для України становила 90 тис. тонн м'яса птиці. "Тепер, однак, цей імпорт з України збільшився на 80% по ЄС, що є суттєвим зростанням", - наголосив він.

За словами комісара, хлібній кризі запобігли. Він нагадав, що до Польщі з квітня 2022 року до кінця березня 2023 року було завезено 4,1 млн тонн зерна, з яких 3,4 млн тонн залишилося в країні, решту було провезено транзитом.

Войцеховський зазначив, що польські фермери, які нині продають зерно, можуть скористатися держдопомогою й субсидіями. Попит на зерно є, проте залишається проблема низької ціни на нього.

Єврокомісар зазначив, що економіка Польщі дуже виграє від лібералізації торгівлі з Україною. "EUR10 млрд - це вартість польського експорту в Україну 2022 року, тобто третина експорту ЄС. Імпорт становить EUR6 млрд, а EUR4 млрд - профіцит", - підрахував він.

Войцеховський припустив, що держави - члени ЄС погодяться на продовження після 5 червня 2023 року положення, що забороняє вільну торгівлю чотирма сільгоспкультурами у східноєвропейських країнах. "Усе вказує на це", - резюмував він.

Як повідомлялося, Європейська комісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини на період із 2 травня до 5 червня 2023 року. ЄК зазначала, що ці "виняткові та тимчасові превентивні заходи" необхідні з огляду на переповнення складів і складнощі через наявні серйозні "вузькі місця" в логістиці, з якими зіткнулися зазначені п'ять держав. Транзит цих товарів через п'ять цих країн далі в ЄС або інші держави за його межами зберігається.

Водночас міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус вважає, що захисні заходи мають діяти до кінця 2023 року.

John Dou