Як НБУ впливає на фінансову стабільність в Україні

28 мая 18:36NK

Національний банк України має своєчасно виявляти та оцінювати рівень системних ризиків, щоб усунути чи обмежити їх задля забезпечення фінансової стабільності.

Про це повідомляє пресслужба регулятора в Telegram-каналі.

«НБУ регулює діяльність та здійснює нагляд за банками та значною кількістю інших фінансових посередників, тож може вчасно реагувати на загрози як на рівні окремих установ, так і системи загалом, а часто — діяти на випередження. На загал аналогічний вплив ми здійснюємо на платіжні системи», — сказано в повідомленні.

Місія НБУ. Забезпечення цінової та фінансової стабільності з метою сприяння сталому економічному розвитку України.

Виявлення, аналіз, реагування та запобігання системним ризикам, власне, є сутністю макропруденційної політики НБУ.

Наприклад, Нацбанк за допомогою інструментів макропруденційної політики зобов’язує банки:

  • накопичувати додаткові запаси капіталу в періоди стрімкого збільшення кредитування;
  • обмежувати надмірне зростання кредитного портфелю загалом чи його окремих видів;
  • мати достатній запас ліквідності на випадок відтоку коштів;
  • виконувати додаткові вимоги у випадку, коли банк є системно важливим.

«Усі ці вимоги сприяють вищій стійкості банківської системи. Адже накопичується запас міцності на випадок економічної кризи», — пояснюють у Нацбанку.

Крім того, НБУ реагує на нестабільність окремих фінустанов.

«Перші результати впровадження нашої макропруденційної політики можна було спостерігати торік під час коронакризи. До 2020 року НБУ працював над підвищенням стійкості фінансової системи, а під час кризи, як і провідні світові центральні банки та регулятори, вжив усіх необхідних заходів для пом’якшення її впливу на фінансову систему та на економіку загалом», — пояснює регулятор.

Ці заходи, разом із забезпеченням низької інфляції сприяли тому, що фінансовий сектор пройшов 2020 рік без значних втрат, не став фактором поглиблення кризи, натомість продовжив виконувати функції фінансового посередництва та підтримки економіки.

«На шляху забезпечення фінстабільності нашими партнерами є органи законодавчої та виконавчої влади, НКЦПФР, ФГВФО. Якщо загроза виникає поза межами мандату НБУ, ми співпрацюємо з партнерами над запобіганням кризі, а у разі необхідності – над ліквідацією кризових явищ. Майданчиком для фахового обговорення системних ризиків, що загрожують фінансовій стабільності держави, є Рада з фінансової стабільності», — додали в Нацбанку.