Фунгіцидні препарати: класифікація та властивості

10 мая 18:14GreenPost
  • Застосування комплексного підходу до захисту культур від грибкових захворювань, в тому числі механічних і біологічних методів.
  • Чергування засобів з різними способами біохімічного впливу на гриби (одно- та багатоділянкові), а також використання сумішей різних діючих речовин.
  • Мінімізація кількості обробок протягом сезону та застосування препаратів лише за необхідності після ретельного дослідження стану поля.
  • Суворе дотримання норм використання засобів захисту рослин, які вказані виробником.

Хвороби, спричинені грибками – поширена причина втрати значної частини врожаю зернових, плодових і овочевих культур, зниження якості сільськогосподарської продукції. Інтенсивні технології в агровиробництві, які мають на меті отримання великого врожаю гарної якості, неможливі без активного використання фунгіцидних препаратів для профілактики та лікування рослин шляхом знищення або пригнічення патогенів.

В Україні зареєстрований широкий асортимент засобів захисту рослин з фунгіцидною дією, які відрізняються принципом біохімічного впливу на грибки, спектром контрольованих патогенів, способом внесення, токсичністю для рослин і навколишнього середовища та багатьма іншими параметрами. В цій статті ми розкажемо, за якими властивостями класифікують різні діючі речовини, а також як запобігти виникненню резистентності до фунгіцидних препаратів.

Як класифікують фунгіцидні препарати

Засоби захисту рослин класифікують за кількома показниками, які необхідно враховувати при виборі препарату для застосування на полі, городі або в саду. Опишемо найважливіші з них.

Мобільність в тканинах рослини

За способом переміщення розрізняють фунгіцидні препарати контактної, системної та локально-системної дії.

Контактні фунгіциди залишаються на поверхні рослини, не здатні проникати та розповсюджуватись через внутрішні структури. Вони знешкоджують лише ті шкідливі патогени, з якими безпосередньо контактують, тому мають низьку лікувальну дію та зазвичай використовуються як профілактичні засоби. Для підтримання захисного ефекту на відрослих частинах, а також для поновлення після опадів, необхідно проводити кілька обробок протягом сезону.

Локально-системні фунгіциди мають здатність до обмеженого переміщення в тканинах рослини, але не можуть переміщатися до інших її частин (наприклад, з листя до стебла). Можуть використовуватись як лікувальні та превентивні засоби за умови незначного ураження грибковими захворюваннями.

Системні фунгіциди після попадання на поверхню листя швидко поглинаються тканинами рослини та переміщуються в різних напрямках між її частинами. Завдяки цьому системні засоби мають як профілактичний, так і лікувальний ефект. Крім того, вплив таких препаратів менше залежить від опадів у порівнянні з контактними.

Функціональне призначення

Профілактична (захисна, превентивна) дія полягає у створенні захисного бар’єру, який запобігає ураженню збудниками грибкових хвороб. Захисні препарати наносять на поверхню до того, як на неї потрапляють спори, після інфікування вони не здатні зупинити розвиток хвороби. До переваг якісних фунгіцидів із превентивною дією слід віднести зберігання як кількісних, так і якісних показників урожайності.

Лікувальна дія полягає у перешкоджанні розмноженню грибів і подальшому розвитку хвороби. Їх застосовують вже після появи перших симптомів ураження, обираючи препарат, що ефективний проти конкретного грибкового захворювання. Слід зауважити, що уражені частини рослин неможливо відновити, тому зібрати потенційно можливий урожай вже не вдасться.

Велика частина сучасних фунгіцидних засобів поєднує обидві функції. Наприклад, препарат Джерело від Presense можна застосовувати для профілактики та лікування грибкових хвороб.

Біохімічний вплив на патогени

Знешкодження патогенних грибів фунгіцидними препаратами відбувається на клітинному рівні кількома різними шляхами: через порушення цілісності оболонки, пригнічення обмінних процесів, порушення споживання важливих для розвитку речовин.

  • Фунгіциди з одноділянковою дією впливають лише на один фактор життєдіяльності патогена. Рослини зазвичай легше переносять обробку такими засобами через низьку токсичність.
  • Фунгіциди з багатоділянковою дією «вимикають» одразу кілька процесів в клітинах грибів і мають низький ризик виникнення резистентності. Такі діючі речовини застосовують в контактних препаратах.

До складу сучасних фунгіцидних препаратів включають кілька діючих речовин з різними формами біохімічного впливу на клітини грибів. Наприклад комплексний препарат Джерело від компанії Presense. Завдяки комбінації флутриафолу та триадимефону, він ефективний проти широкого спектра збудників хвороб: бурої іржі, септоріозу, фузаріозу, борошнистої роси, сітчастої та смугастої плямистості, парші та багатьох інших. Повний перелік хвороб, на які ефективно діє Джерело та офіційну реєстрацію на культури, можна знайти на сайті.

Як виникає резистентність до фунгіцидів

Стійкість (резистентність) до дії фунгіцидних препаратів виникає внаслідок мутації грибів і подальшого їх безперешкодного розмноження та поширення. Зазвичай вона є результатом тривалого використання засобів з однаковим хімічним складом і дією. Особливо це стосується фунгіцидів з одноділянковою дією, оскільки для виникнення резистентності до препаратів, які здатні порушувати кілька процесів життєдіяльності в клітинах грибів, потрібна значна кількість мутацій.

Як уникнути появі резистентності: рекомендації фахівців

Задля запобігання виникненню резистентності до фунгіцидних обробок фахівці наполягають на дотриманні перерахованих важливих правил:

Крім того, слід віддавати перевагу профілактичним обробкам над лікуванням грибкових захворювань, які вже з’явились.

John Dou