Фермери Болгарії протестують проти імпорту зерна з України

Болгарські фермери на 50 тракторах перекрили трасу Русе - Плевен, протестуючи проти імпорту агропродукції з України. Вони вважають, що безмитний імпорт української пшениці та соняшника призведе до банкрутства фермерів, оскільки низькі ціни на зерно з України зменшують конкурентоспроможність болгарської продукції.

Учасники акції направили на адресу міністра сільського господарства ноту протесту зі скаргами на переповнені зерносховища та неможливість розрахуватися з контрагентами.

Нагадаємо, що влада Польщі вирішила компенсувати своїм фермерам втрати, спричинені значними обсягами експорту українського зерна, тому платитиме їм дотації за продані зернові – пшеницю та кукурудзу.

Згідно з даними звіту Глобальної сільськогосподарської інформаційної мережі Іноземної сільськогосподарської служби (FAS) МСГ США, попри збільшення площ сівби олійних культур в Болгарії на 8% у порівнянні з минулим роком їх виробництво залишиться на рівні 2,4 млн т внаслідок зниження урожайності на тлі літньої спеки та посухи. Очікується, що у 2022/23 МР урожай ріпаку зменшиться у порівнянні з попереднім сезоном на 20% до 299,25 тис т, а соняшника – виросте на 4% до 2,077 млн т.

Болгарія стала найбільшим імпортером конкурентного за ціною насіння соняшника з України до ЄС з часткою 40% в загальному європейському імпорті. Крім того, вона збільшила обсяги продажів та наразі є лідером з експорту соняшникового шроту у ЄС (забезпечує 66% загального обсягу) та соняшникової олії (47% європейського експорту).

Проте місцевих фермерів турбує те, що імпорт соняшника опускає внутрішні ціни. За попереднім прогнозом FAS Post Sofia, у 2023/24 МР країна збільшить виробництво олійних культур за умови сприятливої погоди та відновлення запасів ґрунтової вологи.

John Dou