12 асоціацій художньої торгівлі створили кампанію проти продажу розграбованих афганських артефактів

13 октября 17:44RSS feed nk.org.ua

12 великих асоціацій художньої торгівлі об’днали зусилля, щоб зупинити доступ до розкрадання артефактів і творів мистецтва для продажу на західному артринку.

"Дозвіл на надходження таких артефактів на ринок компрометує законний ринок мистецтва та старожитностей і суперечить професійним та етичним стандартам наших торгових асоціацій", — йдеться у відкритому листі, яке цитує Your art.

Національний музей Афганістану в Кабулі заявив, що грабіж реліквій зростає в країні, і закликав внутрішні сили безпеки та міжнародне мистецьке співтовариство "не дозволяти опортуністам використовувати цю ситуацію як причину погіршення стану".

Колекція музею поки що уникнула пошкоджень чи крадіжок, але експерти у всьому світі все ще побоюються за її безпеку.

У вересні Live Science написав, що за допомогою супутникових знімків вдалося нанести на карту приблизно 25 тисяч археологічних пам'яток в Афганістані. За словами Гіл Штейн з Чиказького університету, розграбування цих пам'яток — давня проблема Афганістану. Хоча, як стверджує Штейн, у нього немає доказів, що Талібан підтримує це.

У районах на півдні, які Талібан контролював протягом багатьох років, немає великомасштабних грабежів, які спостерігалися на територіях, контрольованих ІДІЛ у Сирії та Іраку, каже Штейн. На півночі Афганістану набагато більше археологічних пам'яток, ніж на півдні. Вивчивши недавні супутникові знімки північного Афганістану, Штейн побачив "пошкодження, пов'язані з боєм", але не нові випадки широкомасштабних грабежів.

Також у деяких ЗМІ з'явилася інформація, що таліби шукають знаменитий афганський скарб — "бактрійське золото". Це колекція з 21 145 артефактів, багато з них зроблено із золота, які були знайдені в могилах віком 2000 років під час розкопок місця під назвою Тіллі-Тепе в 1978 році. Артефакти виявила радянсько-афганська археологічна експедиція. Скарби зберігалися в Національному музеї Афганістану і були виставлені в президентському палаці. У ЗМІ говорилося про те, що їхнє справжнє місце розташування невідомо. Але китайське видання Global Times з посиланням на повідомлення афганського видання Tolo News пише, що міністерство культури Афганістану заявило про те, що бактрійське золото знайдене і в безпеці.

John Dou