Українське Мертве море: чому висихає Куяльницький лиман та чим це загрожує

14 сентября 11:33nk.org.uaОбщество

Лікувальні грязі можуть вбити все живе.

Куяльницький лиман на Одещині з цілющими грязями може вбити тут усе живе.

Також лиман міліє просто щогодини. Сіль, яка лишається після випаровування води спочатку знищує лікувальну грязь, а поширившись вітром на родючі поля починає просто вбивати плодючі чорноземи. Села навколо лиману гинуть. У легендах і міфах саме так карали покорені народи - посипаючи землю сіллю, аби ніколи не родила. Коли вітер дує зі сторони лиману підіймається пил, сольова буря, то земля зміню свою родючість, навіть при поливі в домашніх умовах, все висихає.

Лиман існує завдяки потраплянню в нього прісної води з річок. Основна артерія – це ріка Великий Куяльник, яка вмирає, і не без допомоги людей. Добування піску призвело до зменшення водних ресурсів річки і лиману. Таких кар'єрів – десятки. А ще ставки та дамби. За два роки лиман зменшився утричі. Глибина Куяльницького лиману наразі становить десь 30 сантиметрів. Ще два роки тому вона сягала метра.

Битва за лиман активно розпочалася кілька років тому. Аби терміново рятувати водойму, прорили канал з моря. Замість прісної води у Куяльницький лиман почали заливати морську.

Проте качати далі солону морську воду – небезпечно, бо солоність – підвищується. У Мертвому морі солі приблизно 250 грамів на літр. Скільки ж у Куяльнику, в якому солі має бути в рази менше.

Нещодавно чиновники запропонували ще один екстрений вихід – закачати у лиман водопровідну воду. Поки що чиновники шукають гроші. Всього потрібно 500 мільйонів гривень. Маленьку частину виділив Фонд регіонального розвитку. Хочеться вірити, що наше покоління не останнє, яке бачило ще живим чудотворне Мертве море України.