Синдром емоційного вигоряння: коли виникає і як відрізнити від утоми

07 октября 09:36RSS feed nk.org.ua

«В таких ситуаціях не допомагає поширене «Візьми себе в руки!» або «Ти можеш!», це може мати навіть зворотній ефект внаслідок загостреного відчуття власної неповноцінності», — ідеться в повідомленні.

Коли зловживання особистими ресурсами стає перманентним, результат проявляється у вигляді різного ступеня психологічних порушень, розповідає «Сучасна газета».

Однак слід відрізняти справжнє вигорання і звичайною втомою. Втома – це тимчасове зниження працездатності людини, яке виникає через інтенсивну і довготривалу роботу. Основна відмінність полягає в короткочасності. Після втоми людина здатна доволі швидко відновити кількісні і якісні показники своєї роботи. Коли ж ідеться про емоційне вигоряння, то тут важливо розуміти, що період відновлення вимагає достатньої кількості часу і зусиль.

Дуже часто через вищезгадані короткострокові зниження працездатності, на які ми не звертаємо уваги, відбувається хронізація симптомів і перетікання їх у вигляд розладу. ВООЗ офіційно визнала синдром емоційного вигорання (СЕВ) професійним захворюванням.

СЕВ має як психофізичні, так і соціально-психологічні та поведінкові симптоми. Психофізичні симптоми СЕВ — відчуття хронічної втоми, загальна астенізація, порушення сну, зміни ваги. Соціально-психологічні — почуття надмірної відповідальності, пасивність, нудьга, байдужість, тривога, негативізм вживання алкоголем, нікотином. Поведінкові: невиконання пріоритетних завдань, дистанційованість.

Уперше термін СЕВ застосовано в 70-х роках ХХ ст. американським психіатром Г. Фрейденбергом. Ще в той час вчені методом спостереження дійшли висновків, що хронічний стрес – реальна проблема, яка потребує комплексного і інколи навіть медикаментозного лікування.

Існує низка професій, представники яких більш схильні до СЕВ. Це переважно ті, що передбачають постійний контакт з іншими людьми: вчителі, лікарі, соціальні працівники і навіть психологи. Але загалом стрес-реакція на виробничі та емоційні вимоги цілком застосована до усіх сфер людської діяльності.

Причини СЕВ:

  1. Тривала робота в напруженому режимі.
  2. Навантаження, емоційні або фізичні.
  3. Відсутність належної винагороди.
  4. Виснажлива атмосфера в колективі.
  5. Переоцінка цінностей
John Dou