На Чернігівщині під загрозою зникнення опинилась найстаріша вишня-антипка в Україні

12 июля 16:33NK

Історичну вишню-антипку на Валу наразі лікують. Для цього запросили столичного фахівця Володимира Вітроградського. Він відомий український активіст, арборист і лікар дерев.

На рахунку Володимира Вітроградського врятовані меморіальні дерева, які були свідками відомих постатей – 300-річний дуб Шептицького і груша Франка, пише Високий Вал.

«Арборист Володимир Вітроградський приїжджає до нас вдруге. Минулого разу наші фахівці допомагали екоактивістам лікувати вербу на території «Чернігівської політехніки». Фахівці тоді сказали, що якщо вербі 50 років, якщо дерево занедбане і його лікування коштуватиме до 70 тисяч гривень, то такі дерева потрібно видаляти. Але лікування відбувалося на кошти активістів і ми підтримали цю ініціативу. Звісно, що зараз ми маємо справу з історичним деревом, яке знаходиться в історичному місці на Валу у хорошому стані. Дереву 115 років і воно є свідком багатьох поколінь чернігівців. Звісно, що його потрібно і доцільно лікувати. Це коштуватиме від 13 до 15-ти тисяч гривень, і комунальне підприємство сплатить вартість таких робіт», – зазначив керівник Комунального підприємства «Зеленбуд» Артем Стах.

За словами вченого секретаря Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Сергія Чернякова, це дерево унікальне для Чернігова, яке має досить давню історію й починає обростати легендами:

«Одна з них: якщо на його кору покласти монетку – то в чомусь поталанить. Сьогодні біля неї залюбки фотографуються туристи. Проте ця вишня потребує допомоги – вже є тріщини в стовбурі, їх треба замазувати. Надання захисту держави як об’єкту дало б можливість кваліфікованої допомоги ботаніків для цього дерева».

Директор Київського еколого-культурного центру, Заслужений природоохоронець України Володимир Борейко та кандидат біологічних наук Ігор Парнікоза визначили, що це – найстаріша вишня – антипка в Україні.

«Чернігівській вишні-антипці 115 років, вона унікальна! – щиро захоплюється київський арборист Володимир Вітроградський. – Чесно кажучи, таку вишню бачу вперше в Україні. Траплялася до 60 років. А тут подивіться, яка велич, які розлогі гілки!.. Її однозначно треба зберігати».

Він додає, що візуально ця вишня почувається добре. Але якщо ми підійти ближче, то видно, що дерево проблемне.

Раніше чернігівську вишеньку лікували «за старинкою»: замазували глиною, місили биту цеглу з бетоном. Це було начебто практично, але всі ці заходи давали суто візуальний ефект і насправді лише поглиблювали процес гниття дерева, тому що бетон – гігроскопічний матеріал, він пропускає вологу, і під ним все, що позакладали у стовбур, нічого не вичищали, на жаль.

«Якщо вишню вилікувати, то вона проживе ще мінімум 50 років. Я даю таку гарантію після виконання своїх робіт. І надважливо те, що після ґрунтовного лікування достатньо буде лише раз на рік робити фахове обстеження. У дерева, як в людини. Буває, що після операції не приживається імплант. Так само і у дерева може бути відторгнення матеріалу, у 10-20 відсотках випадків таке буває. Тому треба відкоригувати точки вживлення. Далі дерево саме відновить свою структурну цілісність», – каже фахівець.

Перший етап лікування – це робота з кроною. Вона займе день-два, – пояснює Володимир Вітроградський. Спочатку робиться стрижка. Сюди входить все: і санітарна стрижка, і проріджувальна, і так званий типінг крони, переробка злоякісних зрізів, тобто тих, що виконані невірно і навпаки сприяють підгниванню дерева в місцях обрізки.

Все це буде перероблено. Тут і робота секатором, і бензоінструментом.

Другий етап – робота зі стовбуровою частиною, він більш ґрунтовний. Всі рани дерева будуть ретельно вичищені, протравлені від грибкової інфекції, оброблені захисними мастиками.

John Dou