28 липня: Цей день в Україні та в світі

28 липня в Україні відзначають День Української Державності і День хрещення Київської Русі-України, у світі – День боротьби з гепатитом.

У цей день, в 1586 році, в Англію вперше були привезені бульби картоплі, в 1858 відбитки пальців вперше використані в криміналістиці, а в 1914 розпочалася Перша світова війна.

У православній церкві вшановують пам'ять рівноапостольного князя Володимира, ранньохристиянських святих Кирика та Улити.

Ще цього дня у різні роки відбулися події, які вплинули на перебіг світової історії.

День Української Державності

28 липня Україна вперше відзначає День Української Державності.

24 серпня 2021 року, у 30-ту річницю Незалежності України, президент Володимир Зеленський оголосив про започаткування нового свята – Дня української державності, яке відзначатиметься у День хрещення Русі-України, та підписав відповідний указ (№423).

"День Української Державності буде утверджувати зв’язок українців, які живуть тепер, з багатьма поколіннями нашого народу. Понад тисячу років державотворчому досвіду українців, нашій культурі, нашій самобутності, українському характеру", - сказав Володимир Зеленський і зазначив, що ми все одно святкуватимемо. цей день "у час такої жорстокої війни – на шостому її місяці. Після восьми років війни на Донбасі. Але відзначимо. Попри все. Бо українців не зламати".

День хрещення Київської Русі – України

День хрещення Київської Русі – України – державне свято України, яке відзначається в країні з 2008 року. Воно припадає на 28 липня — день, коли православна церква вшановує пам'ять святого рівноапостольного князя Володимира, який започаткував християнізацію Давньої Русі.

У 988 році, завдяки князю Володимиру Святославовичу, відбулося масове хрещення Київської Русі. Християнство приходило до Русі складно й довго, кілька етапів: від проникнення ідей християнства до проголошення християнства і протистояння язичників нової ідеології.

Ця подія відіграла велику роль у створенні сучасних народних цінностей та в українській культурі. Саме тому у 2008 році ухвалили закон святкувати День хрещення Київської Русі 28 липня.

Всесвітній день боротьби з гепатитом

28 липня у багатьох країнах проводиться Всесвітній день боротьби із гепатитом. Датою його заснування став день народження американського лікаря Баруха Блумберга, лавреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.

Уперше його відзначали у 2008 році за ініціативи Міжнародного альянсу боротьби з гепатитом. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цю дату у свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом набув офіційного статусу.

Датою його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.

Уперше день провели у 2008 році з ініціативи Міжнародного альянсу боротьби з гепатитом. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цю дату у свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом набув офіційного статусу.

Гепатитом називають запалення тканини печінки. Існує п'ять основних вірусів гепатиту, що визначаються як типи A, B, C, D та E. Залежно від типу гепатиту люди можуть заразитися або від інфікованих рідин організму, або від заражених харчових продуктів та води.

Віруси гепатиту вважаються одним із основних факторів ризику для здоров'я людства. За даними ВООЗ, гепатит вразив близько 2 мільярдів людей у світі, тобто кожного третього жителя планети, 325 мільйонів людей живуть із вірусним гепатитом B або C, 900 тисяч людей щороку помирають від вірусного гепатиту B. У деяких країнах вірусним гепатитом А перехворіла велика частина населення, а десята частина жителів є носіями вірусів гепатиту В та С.

Ще цього дня:

1914 - Початок Першої світової війни;

1916 - Заборона імпорту опіуму та кокаїну до Великої Британії;

1917 – Мала Рада УНР затвердила особовий склад Генерального секретаріату на чолі з Володимиром Винниченком;

1942 - Наркомом оборони СРСР підписано наказ № 227, відомий під назвою "Ні кроку назад!", яким заборонявся будь-який відступ і впроваджував персональну відповідальність командирів, політпрацівників і бійців перед військовими трибуналами за невиконання наказу;

1959 - Введення поштових індексів та встановлення сортувальних машин у Великій Британії;

1991 – Створено Спілку офіцерів України;

1992 – В Ісламській Державі Афганістан жінкам заборонили з'являтися на телебаченні;

1994 – Ухвалення Конституції Молдови;

2014 – Українські війська звільнили від російських окупантів Авдіївку.

Кирик та Улита

У цей день відзначають пам'ять ранньохристиянських святих Кирика та Улити, які постраждали за віру за часів імператора Діоклетіана. Згідно житія, Улита була молодою вдовою знатного походження, а Кирик — її сином. Коли почалися гоніння на християн, жінка, не бажаючи зрікатися віри, залишила свій дім і все майно і, пішла разом із трирічним сином та двома рабинями в інше місто, де почала жити як злиденна мандрівниця. Однак одного разу її упізнали та привели на суд до правителя. Там Улита підтвердила свою відданість християнській вірі.

У жінки забрали сина, а саму її стали бити батогами. Маленький Кирик побачив страждання матері, заплакав, а потім сказав, що сам є християнином, і вимагав пустити його до мами. Правитель у гніві скинув дитину з кам'яного помосту. Саму ж Улиту спочатку піддали численним тортурам, а потім обезголовили.

Мощі Улити і Кирика були знайдені за імператора Костянтина Великого; на них вказала одна з рабинь, що поховали тіла мучеників. Цікаво, що Кирика та Улиту шанують як своїх покровителів старообрядці.

Іменини: Володимир, Андрій.

John Dou