Ринок спаржі: в Україні культуру вирощують на 250 га

«Європейський ринок більш сформований під споживання білої спаржі, американський (канадський) — зеленої. Відповідно і проводиться селекція для кінцевого споживача», — зазначає він.
«Тобто є українці, які надають перевагу тонкому пагону, а є ті, хто обирає спаржу з товстим пагоном. Ще є специфіка: смажити на пательні краще тонку спаржу, а товсті пагони — готувати на грилі. До того ж у кожного споживача своя рецептура — скільки людей, стільки і рецептів приготування. Головне, що їсти спаржу — це корисно та престижно», — вважає Василь Поліщук.

На сайті компанії «АВ ЛІХТ» є чітка інформація щодо кількості саджанців спаржі на 1 га відповідно до світової науково обґрунтованої технології вирощування цієї культури. Є різниця у вирощуванні спаржі білої та зеленої (фіолетової). Для спаржі зеленої необхідно на 15-23% більше саджанців, ніж для білої.

«Згідно технології вирощування необхідно максимально надати спаржі умови, щоб їй було комфортно і вона давала добрі врожаї. Це як корова, що дає багато смачного молока. Необхідно надавати збалансоване годування та комфортні умови, в тому числі музику класиків», — зазначає Василь Поліщук.

Є дві технології вирощування цієї культури — екстенсивна та інтенсивна.

За словами Василя Поліщука, вони індивідуально кожному своєму партнеру (клієнту) розповідають, як вирощувати спаржу.

«У нас є Громадська організація промислових виробників спаржі, де наші партнери також обмінюються досвідом і технологією вирощування спаржі. Це об'єднання лише для промислових виробників», — продовжує генеральний директор ТОВ «АВ ЛІХТ».

Згідно статистичних даних, в Україні вирощується спаржі в межах 150 га. За даними Василя Поліщука, включаючи домогосподарства, ця цифра коливається в межах 250 га.

Та, на його думку, це все одно дуже мало для України. Ще існує імпорт, відсутня переробка спаржі. Це лише ринок, як він його називає, «з городу». Тобто сезонний ринок свіжого овоча. Вони робили експериментальну партію замороженої спаржі. Це була новинка, а тому відповідний був і результат. Але вода камінь точить.

Однозначно економічно вигідно вирощувати спаржу в Україні, й так буде надалі. До того ж українська спаржа дорожча за спаржу в ЄС. Чому? Тому що на спаржу попит більший, ніж пропозиція, і він росте з року в рік. Якщо спаржу в Україну завозять із Перу за валюту, це хіба нормально для аграрної країни? В Україні необхідно розвивати переробку, додану вартість, створювати нові робочі місця, запускати і залучати інші галузі. Наприклад: виробництво скляних банок, кришок, етикетки, спеції, сіль тощо,- розповів Василь Поліщук, генеральний директор ТОВ «АВ ЛІХТ».

А ще додає, що потрібно розпочинати експорт даної продукції не тільки у свіжому вигляді, а й у переробленому. Адже це нові види бізнесу, тисячі робочих місць, податки, надходження валюти і розбудова України.

«Ми це питання уже два роки піднімаємо перед Міністерством аграрної політики та продовольства і аграрним комітетом Верховної Ради України. Але переважає застаріле мислення: «Краще за соняшник тільки соняшник». 5-12 працівників на 10 тис. га, посіяли, обприскали, зібрали, продали — і 6-8 місяців вільні. Але так буде не завжди! Україна зміниться докорінно», — підсумував Василь Поліщук.
John Dou