Фармацевтичне лобі проти: законопроєкт, що знижує ціни на ліки, не вносять в зал Ради

4 декабря 2019 13:10 UAINFO

Ілюстративна світлина

Що може знизити ціни на ліки в аптеках? Це чи не найпопулярніше питання, яке я чую звідусіль і часто від журналістів, Інна Іваненко для УП.Життя.

Пацієнти цього питання не ставлять. Вони просто їдуть купувати ліки за кордон, адже там ціна нижча. Їдуть вони до Польщі, Латвії, Чехії, Туреччини. Бо там дешевше. Один з тисячі таких прикладів описаний тут.

Юристи нашої організації з 2015 року вивчають механізм паралельного імпорту для ліків, який значно знизить ціну на медикаменти в українських аптеках.

Паралельний імпорт запровадили в Європі і Грузії. В країнах ЄС ціни на ліки впали на 11-12%, в Грузії – до 30%. Саме паралельний імпорт лікарських засобів є серед рекомендацій ПРООН та ВООЗ як дієвий механізм розширення доступу до ліків.

В Україні його теж запровадити можна. Тоді величезній кількості пацієнтів із тяжкими захворюваннями не доведеться кожного разу долати неймовірні труднощі.

При транспортуванні цього ж препарату з-за кордону пацієнти самостійно мають дбати про дотримання температурного режиму. Це досить складно зробити самотужки.

Офіційний паралельний імпорт повністю прибирає ці ризики, покладаючи всю відповідальність на ліцензованого державою паралельного дистриб'ютора, і ліки можна буде просто купувати в українській аптеці за нормальною ціною і перевіреною якістю.


Проєкт закону №2089 запроваджує паралельний імпорт для ліків, проте вже три місяці не може потрапити на голосування в зал Верховної Ради. При цьому для побутової техніки, косметики, електроніки та будь-яких інших груп товарів паралельний імпорт Верховна Рада ухвалила ще у жовтні. А от на ліках турборежим дав збій. То в чому ж причина?

Як тільки на полицях аптек з’являться препарати на 20-30% дешевші, компаніям, що продають ліки втридорога, доведеться конкурувати та, відповідно, відмовлятись від надприбутків.

Найбільше проти цього законопроєкту піднялися деякі українські виробники та монопольні дистриб'ютори. Ця частина української фарми у цьому протистоянні представлена однією із найодіозніших фігур – Олександром Чумаком.

Саме він під час засідання Комітету зі здоров'я нації намагався виступати диригентом засідання. Саме під час засідання він . Інакше "відіб’є бошки" авторкам законопроєкту – Ользі Стефанишиній та Олександрі Устіновій.

А він – колишній заступник директора української фармкомпанії "Інтерхім" та екс-директор "Торгового дому Інтерхім".

Ще кілька тижнів тому Чумак ходив у радниках міністерки охорони здоров’я Зоряни Скалецької. Навіть на посаду Заступника міністра збирався! Інакше як можна пояснити свіжозаповнену декларацію? Маємо ще одну ілюстрацію людьми якого штибу оточує себе міністерка.

Найбільше галасу деякі українські фармацевтичні бізнесмени підняли, бо страшенно "переживають", щоб законопроєкт не допустив сюди крейди і сміття замість ліків з країн третього світу. Бо за життя і здоров’я українського пацієнта вони, бачте, дбають.

На весь цей істеричний галас авторкою законопроєкту були дані спростування. Бо законопроєкт передбачає низку запобіжників проти фальсифікату. Проте пояснення і аргументи ніхто слухати не збирався. Мета була одна – зірвати засідання і завалити законопроєкт.

Поясню, що зміниться для пересічного пацієнта і чому фармвиробники настільки казяться. Наприклад, в українській аптеці препарат для лікування раку – МНН Капецитабін 500 мг, виробника відомого Швейцарського продається в середньому за ціною 6500 грн за пакування. А у Польщі цей же самий препарат, цього ж виробника, у такому ж дозуванні, але в іншій упаковці (оформленій польською мовою), коштує у два рази дешевше, 510,98-523,59 злотих, або близько 3200 грн за упаковку.


Паралельний імпорт дозволить з’явитися польському препарату у польській упаковці на полицях українських аптек з доданою інструкцією українською мовою.

Просто ціна його буде значно, значно менша, ніж платить зараз український пацієнт. Тобто, паралельний імпорт – це ввезення з інших країн, з належним власним контролем якості ліків, препаратів, які вже зареєстровані в Україні (відтак маємо подвійний контроль якості) і, представлені на українському ринку, але в інших країнах вони коштують дешевше!

При чому це ввезення буде здійснено відповідно до усіх процедур контролю якості, які проходять всі ліки, які потрапляють на територію України.

Відтак не крейди і сміття насправді бояться фармвиробники. Театр, влаштований ними на засіданні профільного комітету – лише замилювання очей, щоб ввести в оману депутатів.

Виробники бояться реальної конкуренції і втрати своїх надприбутків. Бо прийдуть дешевші препарати, наприклад, з Європи, які виженуть з ринку ідентичні препарати за супер завищеними цінами.

Або ще один варіант – дешевші препарати, що зайдуть по паралельному імпорту створять конкуренцію наявним на ринку краплям в ніс чи препаратам від болю і витіснять їх з ринку, якщо ті не впадуть в ціні. Виграє з цього пацієнт! Тому ми і стоїмо за законопроєкт горою.


Читать далее
Украинцам рассказали, как оформить субсидию онлайн

В виду того, что в Украине введены строгие ограничительные меры по сдерживанию распространения коронавирусной инфекции среди населения, все местные органы социального страхования закрыты на карантин. При этом продолжают работать онлайн-сервисы, с помощью

16:22 Народный корреспондент
Президенту предложили создать в Мариуполе военно-морскую базу для НАТО

Президенту Украины Владимиру Зеленскому предложили создать в Мариуполе военно-морскую базу НАТО. Соответствующая петиция появилась на сайте официального интернет-представительства главы государства.

16:18 Народный корреспондент
Принц Чарльз победил коронавирус

71-летний принц Чарльз, у которого диагностировали коронавирусную болезнь, выздоровел. Об этом сообщает BBC News. По информации пресс-службы Чарльза, после консультаций с личным врачом принц Уэльский уже не на самоизоляции. О том, что наследник британс

16:16 Gazeta.ua