5 популярних практик лікування і профілактики, які не працюють – пояснює МОЗ

11 июля 18:56 UAINFO

Ґаджети, що рахують кроки та калорії допомагають у схудненні?

Американські дослідники виявили, що близько 400 звичних медичних практик суперечать результатам наукових досліджень, опублікованих в авторитетних журналах. 

Розповідаємо про загальноприйняті серед лікарів практики, які є абсолютно недоцільними, МОЗ України.

Дослідники проаналізували понад три тисячі досліджень, опублікованих упродовж 2003-2017 рр. у журналах JAMA та the Lancet, та впродовж 2011-2017 рр. у New England Journal of Medicine. Кожне десяте виявило, що дослідження суперечать поширеним практикам лікарів.

Міф: Добавки омега зменшують ризик появи серцево-судинних хвороб.

Факти: Люди, які споживають багато жирної риби, дійсно мають нижчий ризик проблем із серцем. Водночас, добавки омега-3 не зменшують ризик хвороб серця і смертності від них. Це, до речі, було одним з ключових медичних розчарувань 2018 року.


Хоча високі дози омега-3 зменшують рівень тригліцеридів крові – це актуально для пацієнтів з атеросклерозом. Омега-3 також можуть бути корисними у полегшенні симптомів ревматоїдного артриту. Усе це неодмінно мають взяти до уваги як лікарі, так і пацієнти, яким призначають баночки з жовтими капсулами.

Міф: Коли в дитини виявляють астму, батькам потрібно ретельно очистити житло від будь-яких подразників, що можуть спровокувати напад астми.

Факти: Дослідження свідчить, що така чистота не дає результатів у боротьбі з астмою. Навпаки, ранній контакт дитини з різноманітними антигенами захищає від розвитку астми. Найнижчий показник цього захворювання – серед дітей, що виросли на фермі.

Наприклад, одне з досліджень свідчить, що боротьба зі шкідниками, зокрема мишами, не вплинула на частоту приступів астми. 

Міф: Ґаджети, що рахують кроки та калорії допомагають у схудненні.

Факти: Це не так. Тривалі дослідження свідчать, що люди, які худнули з ґаджетами і додатками, змогли втратити менше зайвої ваги, ніж ті, що використовували стандартні засоби.

Міф: Препарати на основі гінкго-білоба захищають від погіршення пам’яті чи деменції.

Факти: Добавки, виготовлені з листя дерев гінкго, були поширені в медицині античного Китаю. Вони і досі рекламуються як засоби для покращення пам’яті. Але велике федеральне дослідження у США довело, що добавка абсолютно неефективна для цього. Попри це, досі її продажі сягають сотень мільйонів доларів лише у США.

Міф: У разі пошкодження колінного меніску дійсно допомогти може лише операція.

Факти: Насправді у разі пошкодження суглобового хряща не завжди потрібно робити операцію. У багатьох випадках може допомогти фізіотерапія.


Наприклад, у США 46 тисяч пацієнтів щороку роблять операції, аби відновити суглоб. Але дослідження показало, що пацієнти з пошкодженим меніском та помірним артритом – ті, що півроку займалися фізіотерапією, і ті, що зробили операцію – однаковою мірою одужали. Так само доказова медицина свідчить, що більшість гриж дисків поперекового відділу хребта розсмоктуються самі, тобто не потребують хірургічного втручання.

Це дослідження має стати хорошим нагадуванням, що сьогодні не існує нічого абсолютного. Зрештою одна з ключових переваг сучасної науки – вона передбачає визнання власних помилок. Всі лише виграють від того, що лікарі також дотримуватимуться цього принципу.

Важливо, аби лікарі послуговувалися лише перевіреними джерелами та сучасними протоколами, працювали зі справді якісними дослідженнями та постійно розвивалися. Кожна порада та призначення лікаря мають бути науково обґрунтованими. Адже коли йдеться про здоров’я людини, не місце народній медицині, гомеопатії чи забобонам.Читать далее
Семья переселенцев открыли необычный бизнес на грибах

Семья переселенцев из Луганска выращивает в Бахмуте экологические грибы. Сергей и Татьяна Сторож начали собственное дело, когда пришлось заново устраивать свою жизнь после переезда с родного города. Сейчас продают вешенки по специальным заказам. В семье

00:20 Gazeta.ua
У НБУ розповіли, чому зміцнюється гривня

Укріплення гривні було спричинено сприятливими умовами для українського експорту, а також інтересом іноземних інвесторів до внутрішніх державних цінних паперів.

Вчера, 23:48 Народный корреспондент
Brexit изменит отношения между Британией и Шотландией - Померанцев

Brexit - это трагедия для Великобритании, считает британский журналист, писатель Питер Померанцев. Об этом он сказал в интервью журналу "Країна". В аналитическом центре при Лондонской школе экономики исследует пропагандистские воздействия в разных страна

Вчера, 23:41 Gazeta.ua